Blog

Sprzedaż prądu z farmy fotowoltaicznej – jak wygląda?

Dodane przez: jihelios 2 sierpnia, 2024

Farma fotowoltaiczna to inwestycja, która jest nie tylko symbolem zrównoważonego rozwoju, ale też sposobem na generowanie dodatkowego przychodu. Oprócz wytwarzania energii na własny użytek istnieje też możliwość sprzedaży energii słonecznej. Poznaj kluczowe aspekty związane z procesem sprzedaży prądu z farmy fotowoltaicznej oraz prognozowane zyski, na które możesz liczyć.

Proces sprzedaży prądu z farmy fotowoltaicznej

Aby móc czerpać zyski z farmy solarnej, ważne jest zrozumienie i odpowiednie zaplanowanie tego, gdzie powstanie farma fotowoltaiczna, jakich komponentów użyć do jej budowy oraz co zrobić, by uzyskać podłączenie do lokalnej sieci.

Lokalizacja i budowa

Lokalizacja farmy fotowoltaicznej to kluczowa sprawa, która zawsze będzie wpływać na jej opłacalność. Często atrakcyjną lokalizacją są nieużytki rolne, gdyż zwykle są to duże powierzchnie o sporym potencjale. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas lokalizacja jest dobrze nasłoneczniona przez większą część roku i nie zacieniona przez okoliczne budynki czy drzewa. Gleba powinna być na tyle twarda i stabilna, by utrzymała elementy montażowe paneli słonecznych.

Sama instalacja powinna być natomiast wykonana przez profesjonalistów i z użyciem komponentów najwyższej jakości, które są odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, dzięki czemu będą działać niezawodnie. Rodzaj i moc paneli słonecznych musi być dostosowana do wielkości farmy. Wszystko to pozwoli zmaksymalizować produkcję prądu i uzyskać optymalne efekty.

Podłączenie do sieci

Aby farma fotowoltaiczna mogła działać i przynosić zyski, istotne jest podłączenie jej do sieci. Współpraca z lokalnym operatorem w tym zakresie jest kluczowa, gdyż to właśnie podłączenie do sieci otwiera możliwość sprzedaży prądu lub jego nadwyżek. Podłączenie do sieci to proces wymagający spełnienia określonych warunków technicznych, przeprowadzenia odpowiednich testów i certyfikacji, co stanowi gwarancję, że energia dostarczana do sieci z farmy fotowoltaicznej jest bezpieczna i stabilna.

Wybór odpowiedniej umowy

Jednym ze sposobów na sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej jest przystąpienie do aukcji prowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Inwestor, który przedstawi najatrakcyjniejszą ofertę, wygrywa. Chcąc przystąpić do aukcji, należy posiadać koncesję, przedstawić ofertę, wpłacić zabezpieczenie oraz przedstawić dokumenty potwierdzające podłączenie farmy do sieci.

Podmiot, który wygra aukcję przez kolejne 15 lat otrzymuje stawkę, jaka została określona w trakcie aukcji. W przypadku różnic między stawką, a ceną energii na rynku, Zarządca Rozliczeń zajmuje się ich niwelowaniem. Poza tym wygrywający aukcję musi dopełnić odpowiednich warunków, przede wszystkim dostarczyć 85% ilości założonej energii i rozpocząć produkcję energii w określonym czasie od zakończenia aukcji.

Brak dopełnienia warunków skutkuje zasądzeniem sankcji. Istnieje możliwość wycofania się z aukcji, gdy podmiot ma świadomość, że nie dopełni jej warunków, jednak traci wtedy wpłaconą kaucję.

Inny sposób sprzedaży energii elektrycznej z farmy solarnej opiera się na umowach PPA (z ang. Power Purchase Agreement). Są to długoterminowe umowy zawierane między wytwórcą energii, a klientem (konsumentem lub sprzedawcą). Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje umów PPA:

  • – umowa PPA on-site – zakłada, że farma fotowoltaiczna znajduje się przy obiekcie należącym do odbiorcy, a podmioty są połączone ze sobą siecią. Odbiorca może więc bezpośrednio korzystać z zasobów wytwórcy,
  • – umowa PPA off-site – zawierana w sytuacji, gdy wytwórca przesyła energię przez linię dystrybucyjną operatora sieciowego. Może przybrać różne formy: kilku dostawców wysyła energię do jednego odbiorcy w oparciu o jeden kontrakt lub jeden dostawca wysyła energię do kilku odbiorców w ramach jednego kontraktu,
  • – umowa Near Site Direct Wire – rodzaj umowy umożliwiający przesyłanie energii bez wykorzystania sieci publicznej. Instalacja znajduje się blisko obiektu odbiorcy, a energia jest przesyłana przez dodatkową linię bezpośrednią.

farma fotowoltaiczna

Sprzedaż prądu, a prawo

Właściciel farmy fotowoltaicznej chcący prowadzić działalność gospodarczą związaną z wytwarzaniem i sprzedażą energii elektrycznej musi posiadać koncesję. Dotyczy to instalacji o mocy powyżej 500 kWp. Koncesja to dokument wydawany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i jest ważny minimum 10 lat, ale nie więcej niż 50 lat.

Dla osób chcących zaangażować się w odnawialne źródła energii rząd oferuje wiele form wsparcia mających wspomóc inwestora zwłaszcza na początku inwestycji. Mogą one obejmować:

  • ulgi podatkowe – to zniżki lub zwolnienia z podatków dla przedsiębiorstw inwestujących w OZE,
  • dotacje – to wsparcie finansowe, które umożliwia pokrycie części kosztów początkowych związanych z instalacją farmy fotowoltaicznej,
  • taryfy gwarantowane – to gwarantowana cena za energię wyprodukowaną na farmie fotowoltaicznej, co zapewnia stabilność finansową na długi czas,
  • programy zielonych certyfikatów – to sposób na dodatkowy dochód poprzez sprzedaż certyfikatów potwierdzających wyprodukowanie energii w zrównoważony sposób.

Warto dowiedzieć się, co w danym kraju czy miejscowości oferuje rząd w ramach wsparcia zrównoważonego rozwoju i z nich skorzystać.

Zyski ze sprzedaży prądu z farmy fotowoltaicznej

Wysokość zysków ze sprzedaży prądu z farmy fotowoltaicznej jest oczywiście zależna od wielkości farmy oraz ilości wyprodukowanej energii rocznie. Gdy już na początku inwestycji dbamy o czynniki wpływające na produkcję prądu, możemy liczyć na większe zyski.

Przykładowo: farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp produkuje rocznie około 1000 MWh energii. Przyjmując, że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej w 2024 roku wynosi jakieś 330 złotych/MWh, możemy liczyć na roczny przychód netto w wysokości około 330 tysięcy złotych.

Oczywiście przy tego typu obliczeniach należy też uwzględnić koszty stałe i zmienne wynikające z utrzymania farmy fotowoltaicznej.  Mogą one wynosić jakieś 50 tysięcy złotych rocznie. Zatem roczny zysk netto będzie wynosił około 280 tysięcy złotych.