Blog

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego

Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022

Nowoczesne obszary rolne korzystają z wielu technologii, które wymagają zużycia sporej ilości energii. W związku z tym koszt prowadzenia gospodarstwa wzrasta każdego roku. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc fotowoltaika dla rolnika. Dzięki niej można w znaczący sposób obniżyć wszystkie wydatki związane z elektrycznością.

Jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika dla rolników?

Oczywistą i doskonale znaną wszystkim zaletą jest tania energia. Oznacza to jednak znacznie więcej. Zaoszczędzone dzięki fotowoltaice pieniądze można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa, co otwiera zupełnie nowe możliwości dla rolników. Wystarczy wyobrazić sobie zakup nowych maszyn czy modernizację istniejących. Ponadto fotowoltaika w gospodarstwie rolnym pozwala na lepsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze planowanie budżetu. Jest to możliwe dzięki uniezależnieniu się od wahań cen elektryczności. Ze zmagazynowanej energii można skorzystać w dowolnym momencie roku. Nagły wzrost kosztów nie spowoduje więc zmiany planów inwestycyjnych czy strat.

Czy można liczyć na dotacje do fotowoltaiki dla rolnika?

Panele słoneczne są już dobrze znaną technologią, co nie pozostaje bez wpływu na cenę wykonania i montażu. Co pewien czas zmniejsza się ona ze względu na stosowanie nowych metod produkcji i tym podobnych rozwiązań. Jednak warto zainwestować w fotowoltaikę już dziś. Dzięki wielu programom finansowym można w prosty sposób zamortyzować wydatek gospodarstwa rolnego na ten cel.

W kwestii takiej, jak fotowoltaika dla rolnika dotacje sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od programu. Dobrym przykładem jest Agroenergia, czyli propozycja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla rolników indywidualnych. Budżet pozwala na sfinansowanie do 40% kosztów kwalifikowanych (nie więcej niż 800 tys. zł) w formie dotacji i pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.

W celu otrzymania ulg czy dotacji należy jednak spełniać pewne warunki i złożyć odpowiednie wnioski. Firmy specjalizujące się w montażu paneli fotowoltaicznych z przyjemnością pomogą w tym zakresie każdemu zainteresowanemu.