Farmy fotowoltaiczne

Farmy fotowoltaiczne to bezpieczny i perspektywiczny biznes, ale inwestycja wymaga odpowiedniego przygotowania. Warto skorzystać z doświadczeń firmy, która ma na koncie realizację elektrowni słonecznych o różnej skali i poziomie trudności – takiej jak Helios Strategia!

 

Gwarantujemy kompleksową obsługę inwestycji. Zajmujemy się formalnościami, projektujemy farmę fotowoltaiczną oraz przeprowadzamy montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, co obejmuje nasza oferta!

INWESTYCJA W ENERGIĘ PRZYSZŁOŚCI

panele fotowoltaiczne

Odchodzenie od klasycznych źródeł energii znacząco przyspieszyło w ostatnich miesiącach i nie ma wątpliwości, że przyszłością energetyki są odnawialne źródła energii. Rośnie zainteresowanie farmami fotowoltaicznymi, które gwarantują tanią i bezpieczną energię dla odbiorców, a inwestorom zapewniają dobry i stabilny zysk.

Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że farmy słoneczne w Polsce wyprodukowały do końca lipca 2022 roku 10,586 GW energii.

Farma o mocy 1 MW produkuje około 1100 MWh energii elektrycznej rocznie. Przy obecnych cenach daje to blisko pół miliona zysku w ciągu 12 miesięcy. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zainwestować swój kapitał, instalacje fotowoltaiczne są wartą przemyślenia opcją.

Zasada działania budowanych przez nas farm jest identyczna, jak w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Instalacja wykorzystuje ogniwa fotowoltaiczne, na nich opiera się każda farma fotowoltaiczna.

To element, w którym zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Promienie słoneczne (a konkretnie pochodzące od nich fotony) wprawiają w ruch elektrony, a one powodują powstanie napięcia elektrycznego. Jeśli poszukują Państwo doradcy, który podpowie jak założyć farmę fotowoltaiczną, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem. Z przyjemnością udzielimy szczegółowych informacji, przygotujemy wstępną wycenę inwestycji oraz opracujemy kompleksowy projekt elektrowni słonecznej.

Kontakt z nami
panele solarne

FARMA EPC
NAJWYŻSZA JAKOŚĆ FARM PV

W Helios Strategia Polska realizujemy projekty budowy elektrowni słonecznych o różnej skali i poziomie trudności. Posiadamy wykwalifikowany personel składający się z doradców, projektantów, inżynierów, oraz instalatorów. Każdy nasz projekt realizujemy w oparciu o przeprowadzoną wcześniej wnikliwą analizę ekonomiczną przedsięwzięcia, ocenę terenu oraz sporządzony projekt, uwzględniający wszystkie potrzeby i preferencje Inwestora.

Dzięki doborowi najwyższej klasy komponentów oraz dostosowanie projektu bezpośrednio do ukształtowania terenu maksymalizujemy uzysk energii. Nasze 11 letnie doświadczenie poprowadzi Cię przez cały proces inwestycji i pomoże uruchomić instalację na terenie Twojej działki.

ETAPY WSPÓŁPRACY Z NAMI

WYKONANIE AUDYTU LOKALIZACJI

Zanim zaczniemy ubiegać się o niezbędne zezwolenia i zlecimy przygotowanie projektu, należy wybrać optymalną lokalizację dla farmy fotowoltaicznej. Biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie na terenie Polski, budowa farmy fotowoltaicznej w naszym kraju ma opinię opłacalnego przedsięwzięcia.

 

Podczas wyboru lokalizacji, pod uwagę należy wziąć między innymi swobodny dostęp do promieni słonecznych, brak drzew i innych obiektów generujących zacienienie, a także odpowiednio niski współczynnik zapylenia powietrza.

W przypadku takich inwestycji jak elektrownia słoneczna budowa powinna być realizowana na działce o odpowiednim areale. Nasz dział projektowy oferuje kompleksowe wsparcie w wyborze odpowiedniego miejsca przeznaczonego na instalację fotowoltaiczną.

OFERTA I PRZYGOTOWANIE INDYWIDUALNEGO PROJEKTU

Bez stworzenia kompleksowej dokumentacji nie ma możliwości otrzymania koncesji ani warunków przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci energetycznej. Zlecając nam projekt farmy fotowoltaicznej, zyskują Państwo pełną gwarancję profesjonalnie opracowanej dokumentacji, w pełni dostosowanej do parametrów planowanej inwestycji oraz uwarunkowań środowiskowych.

Projekt koncepcyjny instalacji obejmuje takie dokumenty jak:

  • szczegółowa charakterystyka inwestycji,
  • ocenę potencjału energetycznego posiadanej powierzchni,
  • techniczne specyfikacje urządzeń,
  • dokładny kosztorys oraz zwizualizowana graficznie budowa farmy fotowoltaicznej na działce.

Oprócz tego przygotowujemy niezbędne wnioski i pozwolenia (Decyzje o warunkach zabudowy).

W naszych projektach oprócz maksymalnego wykorzystania powierzchni skrojonej na miarę danego Inwestora na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo i funkcjonalność. Kryteria te są szczególnie ważne z punktu widzenia jej późniejszej eksploatacji.

CZYNNOŚCI ADMINISTRACYJNE I POZWOLENIA

Mając opracowany projekt farmy fotowoltaicznej i chcąc sprzedawać produkowany przez nią prąd, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie warunków przyłączenia w zakładzie energetycznym. Pozwoli to ustalić, czy parametry instalacji fotowoltaicznej umożliwiają podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Obowiązkowe załączniki do wniosku to:

  • dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości,
  • mapa geodezyjna działki,
  • decyzja Ochrony Środowiska,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

 

Złożenie wniosku o warunki przyłączenia wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownej opłaty. Budowa farmy fotowoltaicznej do 40 kW nie wymaga wnoszenia opłaty, z kolei dla inwestycji w przedziale 40 kW – 5 MW opłatę za wydanie warunków ponoszą wspólnie inwestor oraz zakład energetyczny. W przypadku farm o mocy powyżej 5 MW całość kosztów leży po stronie inwestora. Należy pamiętać, że kaucja do zakładu energetycznego w obu przypadkach wynosi 30 000 zł za 1MW.

Dokumentem, bez którego budowa elektrowni fotowoltaicznej nie może zostać rozpoczęta, jest pozwolenie na budowę. Organem, do którego należy skierować wniosek o wydanie takiego zapewnienia jest Starostwo Powiatowe. Głównym dokumentem dla uzyskania Pozwolenia na Budowę jest projekt budowlany przygotowany przez uprawnionych projektantów.

PROMESA KONCESJI

Dokumentem, który daje możliwość ubiegania się o kredyt lub dofinansowanie do realizowanego projektu, jest promesa koncesji. Zapewnia ona, że zezwolenie na sprzedaż energii do sieci zostanie nam udzielone. Organem, do którego należy skierować wniosek o wydanie takiego zapewnienia jest Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

BUDOWA FARM SOLARNYCH

Pozytywne załatwienie wszystkich formalności, pozwala rozpocząć montaż elektrowni słonecznych w sposób określony w warunkach przyłączenia oraz projekcie instalacji. Na tym etapie wykonujemy wszystkie niezbędne prace konstrukcyjne związane z posadowieniem fundamentów, umiejscowieniem paneli fotowoltaicznych, stołów, inwerterów czy stacji transformatorowych.

Sama budowa elektrowni fotowoltaicznej zajmuje zwykle około 5 tygodni, czyli znacznie mniej niż oczekiwanie na wydanie warunków przyłączenia (zakład energetyczny ma na to 150 dni).

ROZPOCZĘCIE PRODUKCJI PRĄDU

Gdy budowa farm fotowoltaicznych dobiegnie końca, a prezes URE wydał koncesję, instalacja może zostać przyłączona do sieci energetycznej. Od tego momentu możliwe jest wytwarzanie prądu z promieni słonecznych.

Otrzymanie koncesji stanowi więc ostatni warunek na drodze do uruchomienia własnej elektrowni opartej o moduły fotowoltaiczne.

DLACZEGO WARTO?

Czysta energia elektryczna przez cały rok

Farma słoneczna dostarcza energię elektryczną przez cały rok bez ingerencji
w środowisko.

Bezobsługowość instalacji

Farmy są praktycznie bezobsługowe i zautomatyzowane.

Krótki okres realizacji inwestycji

Gwarantujemy sprawną realizację projektu.

Szybki zwrot z inwestycji

Roczna stopa zwrotu na poziomie 16-18%

Długa gwarancja

Gwarancja produktu udzielana przez producenta to nawet 25 lat.

Masz dodatkowe pytania lub chciałbyś dowiedzieć się więcej?
NAPISZ DO NAS

    RODO: https://heliosstrategia.pl/rodo/.

    PROJEKT FARMY NOWOCZESNE
    TECHNOLOGIE I STANDARDY

    Helios Strategia od 11 lat zapewnia kompleksową obsługę inwestorów w obszarze elektrowni solarnych. Pomagamy przejść cały proces projektowania i uruchamiania elektrowni solarnej: od wyboru nieruchomości, która spełnia wymogi, by uruchomić na niej farmę (grunt, który spełnia jak najwięcej parametrów, daje gwarancję większego zysku) poprzez skompletowanie dokumentów dla organów administracyjnych i uzyskanie wszystkich zgód, aż po fizyczne wybudowanie farmy.

    Proces inwestycyjny w budowę farmy fotowoltaicznej przeważnie zajmuje od półtora roku do dwóch i pół roku. Z czego wynika tak duży rozstrzał? Paradoksalnie najdłużej trwa wcale nie budowa i montaż instalacji (ten etap może zamknąć się w kilku lub kilkunastu tygodniach), ale formalności i uzyskiwanie zgód i pozwoleń.
    Instytucje mają swoje terminy i nie da się ich znacząco przyspieszyć, niemniej skorzystanie z pomocy firmy, która ma doświadczenie w tej procedurze, pozwala uniknąć błędów przy kompletowaniu dokumentów i uzupełnianiu wniosków, co skutkuje tym, że nie są one zwracane. Pozwala to uniknąć opóźnień i szybciej przejść do etapu montażu instalacji fotowoltaicznych i produkcji prądu.

    Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu instalacji fotowoltaicznych różnego typu. W swojej pracy wykorzystują profesjonalne oprogramowanie, dzięki któremu z maksymalną precyzją mogą zaplanować funkcjonalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego terenu oraz oszacować koszty eksploatacyjne i zyski z inwestycji.
    W trakcie projektowania instalacji fotowoltaicznej nasi specjaliści kierują się kilkoma zasadami. Kluczowe jest maksymalne wykorzystanie posiadanego przez inwestora gruntu, ale przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa i funkcjonalności. Te trzy kryteria są szczególnie ważne z punktu widzenia dalszej eksploatacji farmy fotowoltaicznej.

    PODWYKONAWSTWO
    WSPIERAMY TWÓJ BIZNES

    Przyjmuje się, że na wybudowanie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW mieści się w przedziale 2 700 000 – 2 900 000 zł. Aby mieć pewność, że każda przeznaczona na ten cel złotówka została prawidłowo wykorzystana, warto skorzystać z doświadczeń firmy, która ma na koncie udane inwestycje i w trakcie skomplikowanego procesu jest w stanie uniknąć kosztownych błędów.

    Wybór podwykonawcy jest kluczowy, bo od jego działań zależy rentowność całego przedsięwzięcia.

    Możemy podjąć się przeprowadzenia projektu od samego początku, tzn. od wyboru optymalnej lokalizacji instalacji fotowoltaicznej i sfinalizowania umowy nabycia lub dzierżawy tego gruntu, aż do uruchomienia całej instalacji lub wykonać tylko zlecone działania w zakresie:

    • projektu budowlanego,
    • złożenia wniosków i monitorowania procesu wydawania zgód i pozwoleń,
    • montażu i kablowania części DC,
    • tras kablowych,
    • wprowadzenia mocy do sieci,
    • konfiguracji i uruchomienia farmy fotowoltaicznej.
    panele solarne

    Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić oraz skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci najlepszą możliwą ofertę!

    Formularz kontaktowy

      RODO: https://heliosstrategia.pl/rodo/.

      • kierowanie robotami
      • przygotowanie i organizacja zaplecza budowy
      • przygotowanie terenu
      • prace geodezyjne
      • ogrodzenie terenu, bramy
      • droga
      • konstrukcja nośna i moduły PV
      • instalacja DC
      • inwertery
      • instalacja AC
      • rozdzielnie pośrednie AC
      • stacja transformatorowa -prace budowlane
      • stacja transformatorowa -prace instalacyjne
      • przyłącze SN
      • system monitorowania, zarządzania produkcją
      • system pomiarów pogodowych meteo
      • monitoring wizyjny
      • pomiary i diagnostyka
      • rozładunek, ewidencja, wywóz
      • materiały i urządzenia-zakup

      PROJEKT ZAMIENNY

      Ciągły rozwój technologiczny i relatywnie długi czas potrzebny na wykonanie dokumentacji formalno-prawnej często powoduje konieczność zastosowania zmian w projekcie budowlanym. W przypadku wystąpienia istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego koniecznie jest wykonanie projektu zamiennego.

      Taki projekt jest niezbędny dla wprowadzenia zmian istotnych i wykonania całego zamierzenia budowlanego zgodnie z prawem. Do zmian istotnych zaliczamy przede wszystkim:

      • odstępstwa w odniesieniu do projektu zagospodarowania działki lub terenu;
      • odstępstwa dotyczące charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego (kubatury, wysokości, szerokości, długości, powierzchni zabudowy, liczby kondygnacji);
      • odstępstwa od planowanego sposobu użytkowania obiektu lub jego części
      • odstępstwa odnoszących się do konieczności zapewnienia właściwych warunków do korzystania z obiektu przez osoby niepełnosprawne
      • odstępstwa od wytycznych zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy
      • odstępstwa wiążące się z koniecznością uzyskania odrębnych opinii, pozwoleń i uzgodnień, które są wymagane w procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót.

      CASE STUDY 1MW
      JAK WYGLĄDA BUDOWA INWESTYCJI O MOCY 1MW?

      Teren pod instalację fotowoltaiczną na gruncie, która ma dostarczać energię elektryczną na potrzeby własne rządzi się odmiennymi zasadami niż te opisane na podstronie Jaki grunt pod farmy. Ma to miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy Inwestor dysponuje wolnym terenem znajdującym się w tym samym miejscu, w którym będzie odbierana wyprodukowana energia lub bezpośrednio do niego przylegającym.

      W przypadku kiedy Inwestor chce skorzystać z rozliczania energii pomiędzy odosobnionymi miejscami wytwarzania – konsumpcji i poszukuje w tym celu gruntu, powinien kierować się zasadami opisanymi w powyższym artykule.

      Każdy teren jest inny w związku z tym przygotowanie koncepcji powinno zostać poprzedzone wizją lokalną. Zebrane informacje dostarczą niezbędnych danych, takich jak ukształtowanie terenu, możliwe kolizje, zacienienia, istniejąca infrastruktura, otoczenie. Bez nich nie możliwe będzie dobranie odpowiedniej konstrukcji,
      a w efekcie optymalnych odstępów między rzędami instalacji.

      Co również bardzo istotne, nie uda się stwierdzić czy teren można wykorzystać w całości. Ze względu na to, że teren znajdujący się przy przedsiębiorstwie, na którym realizowana jest inwestycja z reguły jest już zagospodarowany na przykład utwardzony pod komunikację albo pełni funkcję składowania.

      Wytyczenie tras kablowych w takiej przestrzeni jest kluczowe, ponieważ wraz z rosnącą długością kabli zmienia się ich przekrój, a w efekcie koszty Inwestycji. Należy również przewidzieć logistycznie przerwy w korzystaniu z takiej nawierzchni, ponieważ na czas budowy tras kablowych korzystanie z tego terenu może być utrudnione, a okresowo nawet niemożliwe. Etap planowania Inwestycji jest zatem kluczowy, a sama budowa instalacji fotowoltaicznej o mocy 1 MW jest jego odwzorowaniem.

      ZWROT INWESTYCJI

      Produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną jest uzależniona od wielu czynników, głównie atmosferycznych. Choć nie bez znaczenia jest położenie geograficzne i bezpośrednie otoczenie instalacji. Na przykład – przy zachowaniu południowej orientacji i standardowych kątów pochylenia modułu względem gruntu 20-30 stopni.

      Różnica w produkcji energii elektrycznej pomiędzy południową, a północną częścią Polski wyniesie około 20 kWh/kW na korzyść tej pierwszej. Wszystkie przewyższenia w okolicy rzucające Cień na instalację będą niekorzystnie wpływały na jej pracę. Podobnie jak odchylenie od południa ale już w mniejszym stopniu.

      ZWROT INWESTYCJI

      Okres zwrotu inwestycji szacowany jest na kilka lat w zależności od wielkości inwestycji oraz stopnia wykorzystania czystej energii w czasie rzeczywistym. W celu finansowego zobrazowania procesu zwrotu posłużymy się przykładem:

      Dla inwestora, który zużywa 1200 MWh przy produkcji prądu z fotowoltaiki wynoszącej 1002 MWh i auto konsumpcji na poziomie 80% oraz kosztów zakupu energii wynoszącego 450 zł/MWh + koszty dystrybucji, zwrot inwestycji nastąpi w 4 roku działania instalacji.

      Od czasu uruchomienia instalacji fotowoltaicznej firma korzysta z ekologicznego prądu niemal za darmo, co diametralnie obniża koszty eksploatacyjne. Co więcej, staje się niezależna od skoków cen energii, przez co podnosi swoją konkurencyjność na rynku.

      alt

      FINANSOWANIE INWESTYCJI
      POD FARMĘ PV

      Finansowanie Farm Fotowoltaicznych to najczęściej kredyt, leasing, dotacje Unijne i środki własne. W procesie inwestycyjnym budowy elektrowni fotowoltaicznej uzyskanie warunków przyłączeniowych, prawomocnego pozwolenia na budowę i zaświadczenia o wygraniu aukcji to wielkie ułatwienie w uzyskaniu finansowania.

      Większość Projektów jest zarejestrowanych na spółki celowe, co oznacza iż spółki zostały zarejestrowane specjalnie pod budowę farmy i nie mają żadnej historii finansowej. A wygrana aukcja daje nam gwarancję przychodu z każdej wygenerowanej MWh przez najbliższe 15 lat, przez co banki czują się bezpieczniejsze i chętniej udzielają finansowania.

      Ten trend jednak się zmienia i wybudowanie farmy bez wygranej aukcji jest również możliwe.

      OPEX WYDATKI ZWIĄZANE Z UTRZYMANIEM INSTALACJI

      Wydatki związane z utrzymaniem instalacji fotowoltaicznej można podzielić na dwie kategorie: zmienne i stałe.

      Do zmiennych można zakwalifikować koszty związane z częstotliwością wykonywania prac serwisowych i konserwatorskich (myciem modułów i koszeniem trawy).

      Koszty stałe to obsługa instalacji (ochrona, zarządzanie, księgowość), ubezpieczenie oraz podatek od nieruchomości i gruntowy oraz dzierżawa.

      CO Z TĄ ENERGIĄ?
      SPRAWDŹ CO MOŻESZ ZYSKAĆ WSPÓŁPRACUJĄC Z NAMI

      OBRÓT ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ

      Uczestnictwo w szeroko pojętym rynku energii elektrycznej i aktywna współpraca ze wszystkimi jej uczestnikami zaowocowało zaciśnięciem współpracy z jedną ze spółek obrotu energią elektryczną. Dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować naszym Klientom naprawdę kompleksową ofertę optymalizacji kosztów związanych z energią elektryczną.

      Synergia Polska Energia Sp. o.o. – spółka obrotu energią elektryczną, prowadząca swoją działalność od 2013 roku na mocy wydanej koncesji o numerze EE/22345/W/DRE/2013/ZJ.

      SPRZEDAŻ I ODKUP ENERGII ELEKTRYCZNEJ

      Rolą spółki obrotu jest zapewnienie dostaw energii elektrycznej przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury dystrybucyjnej. Kontraktowanie cen energii elektrycznej jest możliwe już od okresu 3 miesięcy i może się odbywać w jednym z dwóch modeli:

      • Wariant 1 – cena zmienna w oparciu o ceny na Towarowej Giełdzie Energii w oparciu o produkt BASE_ M (kontrakt miesięczny) lub cena BASE_Q (kontrakt kwartalny) plus opłaty transakcyjne (certyfikaty, akcyza, koszt bilansowania i marża).
      • Wariant 2 – stała cena obowiązująca przez pełen okres trwania kontraktu.

      Współpraca ze spółką obrotu daje nam również możliwość negocjowania atrakcyjnych cen odkupu energii elektrycznej. W tym przypadku preferowanym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest cena zmienna, którą wylicza się na podstawie średniej miesięcznej wartości ceny Rynku Dnia Następnego.

      ROZLICZENIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ

      Korzystając z mechanizmów obowiązujących na rynku obrotu energią elektryczną jesteśmy w stanie połączyć w jeden system zarządzania i rozliczania energią wiele punktów wytwarzania i poboru, z których każdy może być zlokalizowany w innym miejscu.

      Q&A
      CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

      Panele fotowoltaiczne są bardzo korzystne z perspektywy indywidualnej, ale mogą na nich polegać nawet całe miasta. Farma słoneczna zajmuje stosunkowo niewielki obszar, a potrafi dostarczyć mnóstwo energii pobliskim mieszkańcom. Dlatego też inwestorzy chętnie decydują się na farmy fotowoltaiczne jako uzupełnienie pozostałych źródeł energii.

      Trzeba jednak mieć na uwadze, że pola solarne staną się niebawem jednym z głównych sposobów wytwarzania elektryczności. Tym samym warto zastanowić się co to jest farma fotowoltaiczna? Czy to opłacalny biznes? A także czy farma solarna niesie za sobą jakiekolwiek niebezpieczeństwa? Zachęcamy do zaznajomienia się z korzyściami wynikającymi z inwestycji w profesjonalne duże systemy.

      Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z praca naszej firmy oraz zagadnieniami związanymi z fotowoltaiką i energią słoneczną. Wszystkie pytania oraz odpowiedzi są jedynie wskazówkami, nie wytycznymi.

      Farma fotowoltaiczna – Co to jest i jak działa? arrow

      Farma solarna to nic innego, jak specjalnie wydzielone miejsce pod panele fotowoltaiczne, gdzie na kilku hektarach można pomieścić do kilkudziesięciu tysięcy elementów. Farma paneli słonecznych zajmuje się przetwarzaniem promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Różnicę stanowi tu skala. Farmy solarne potrafią zaopatrzyć w energię miejskie osiedla lub nawet całe wsie.

      Ogniwa fotowoltaiczne są tym, na czym opiera się każda farma fotowoltaiczna Co to jest ogniwo fotowoltaiczne? To element, w którym zachodzi zjawisko fotoelektryczne. Promienie słoneczne (a konkretnie pochodzące od nich fotony) wprawiają w ruch elektrony, a one powodują powstanie napięcia elektrycznego wskutek różnicy potencjałów.

      Jakimi zaletami wyróżniają się farmy energetyczne? arrow

      Korzyści finansowe są bardzo oczywiste. Zwrot z inwestycji wynosi maksymalnie 9-10 lat. Potem można cieszyć się tanią i odnawialną energią. Fotowoltaiczne farmy mają jednak szereg innych zalet, przede wszystkim nie przyczyniają się do negatywnych skutków zmian klimatycznych, co w szerszej perspektywie ma ogromne znaczenie. Ponadto farmy fotowoltaiczne produkują czystą energię, tym samym nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji w wyniku zachodzących procesów. Pola solarne są więc znakomitą odpowiedzią na problem smogu, który daje się we znaki zwłaszcza w większych miastach.

      Niektórzy obawiają się, że farma paneli słonecznych może jednak mieć negatywny wpływ na zdrowie pobliskich mieszkańców. To strach wynikający z niewiedzy. Badania dowodzą, że farma energetyczna wytwarza pole elektromagnetyczne o częstotliwości zaledwie 50 Hz. Czyli tak duże, jak każdego innego urządzenia domowego, w tym telewizora czy lodówki. Farma fotowoltaiczna jest więc w 100% bezpieczna w użytkowaniu.

      Panele solarne do użytku indywidualnego powstają głównie na dachach budynków. Fotowoltaiczne farmy muszą jednak zająć więcej przestrzeni, dlatego stawia się je na ziemi. Wyznaczony obszar musi przy tym spełniać szereg zaleceń. Przede wszystkim farma energetyczna może powstać na terenie płaskim. Grunt nie może być klasy wyższej, niż IV. Farma fotowoltaiczna powstaje więc dość często na nieużytkach rolnych.

      Oprócz tego farmy solarne powinny być wznoszone w pobliżu sieci niskiego lub średniego napięcia. Zachowanie odległości 200 m od linii energetycznej uznawane jest za wystarczające. W ten sposób farmy słoneczne można bezproblemowo podłączyć do sieci. Oczywiście farma solarna nie może zostać wybudowana na zacienionym miejscu. Farmy energetyczne w sąsiedztwie budynków czy drzew nie spełniałyby swojej funkcji.

      Gdzie można znaleźć pola solarne w Polsce? arrow

      Do 2018 roku nasz kraj uplasował się na 18. miejscu spośród wszystkich państw UE w kategorii produkcji energii słonecznej. To pokazuje, że farma fotowoltaiczna w Polsce nie należy jeszcze do zbyt częstego widoku. Niemniej łatwo zauważyć tendencję zwyżkową. Pomimo opóźnienia w produkcji względem pozostałych krajów europejskich, farmy solarne w Polsce należą do jednych z najnowocześniejszych. To jeden z powodów, dla których powstaje ich coraz więcej. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości: pola solarne w Polsce wytworzą niebawem 1,5 GW mocy.

      Pierwsza farma fotowoltaiczna w Polsce powstała w 2011 roku we Wierzchosławicach (woj. małopolskie). Dzięki liczbie 4445 paneli słonecznych umiejscowionych na 2 ha może wytworzyć ponad 1 MW energii elektrycznej. Z kolei największa farma słoneczna w Polsce znajduje się w Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie). Została wyposażona w 16000 paneli o mocy 240 W, co daje ponad 3,5 MW energii rocznie. W praktyce znajdująca się koło Torunia farma słoneczna w Polsce jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na prąd aż 1600 gospodarstw domowych w okolicy.

      Farmy solarne w Polsce z pewnością będą się dynamicznie rozwijać. Na stałe wpiszą się w rodzimy krajobraz, co przyniesie korzyści nie tylko bezpośrednim odbiorcom energii słonecznej, ale również wszystkim pozostałym mieszkańcom naszego państwa. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest farma fotowoltaiczna i jakich korzyści można się spodziewać po budowie farmy, to skontaktuj się z nami. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie.

      Własna elektrownia słoneczna jest prostym, a zarazem efektywnym źródłem energii. Technologie umożliwiające pozyskanie prądu z docierającego do nas światła nieustannie się rozwijają. Dzięki temu elektrownia słoneczna w Polsce stają się znacznie częstszym widokiem zarówno w miastach, jak i w pozostałych częściach kraju.

      Kto powinien się zdecydować na inwestycję w tego typu rozwiązanie? Co to jest elektrownia słoneczna? Jakie niesie za sobą korzyści nowoczesna fotowoltaika? Który system wybrać? Odpowiedzi znajdą Państwo na naszej stronie.

      Co to jest elektrownia słoneczna? Zasada działania arrow

      Elektrownia fotowoltaiczna służy do produkcji prądu prosto z promieniowania słonecznego. Pobiera ciepło ze słońca, aby przekształcić je w energię elektryczną. Aby było to możliwe, elektrownia słoneczna musi posiadać kilka elementów, w tym:

      – monokrystaliczne bądź polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne,
      – inwertery solarne (falowniki),
      – konstrukcje wsporcze,
      – przewody łączące,
      – stałoprądowe i zmiennoprądowe zabezpieczenia
      – pozostałe części związane bezpośrednio ze specyfiką budynków lub terenu.

      W kwestii takiej, jak elektrownia słoneczna opis będzie więc delikatnie różnić się w zależności od obiektu, na którym ma powstać system.

      Najważniejszym elementem są moduły słoneczne. Na nich opiera się cała elektrownia słoneczna Co to jest moduł fotowoltaiczny? To półprzewodnik, w którym energia promieniowania słonecznego zostaje przemieniona w energię elektryczną wskutek zjawiska fotowoltaicznego. Następnie w inwerterze następuje przekształcenie prądu stałego na prąd zmienny. Dzięki temu elektrownia słoneczna dostosowuje się do częstotliwości sieci energetycznej.

      Trzy rodzaje elektrowni słonecznych arrow

      Systemy fotowoltaiczne różnią się od siebie sposobem montażu oraz możliwością podłączenia do sieci elektroenergetycznej. Na tej podstawie można wyróżnić 3 rodzaje elektrowni słonecznych. Zalicza się do nich:

      1) Sprzężone z siecią elektrownie solarne on-grid. To najbardziej klasyczny system. Składa się z paneli, inwertera, liczników oraz różnego rodzaju zabezpieczeń. Dzięki podłączeniu do sieci, elektrownie słoneczne on-grid mogą od sprzedawać nadwyżkę wyprodukowanej energii operatorowi.

      2) Autonomiczna elektrownia słoneczna off-grid. Nie ma żadnego połączenia z siecią, dlatego musi korzystać ze specjalnych akumulatorów. W ten sposób unika problemów z zanikiem prądu. Elektrownie solarne typu off-grid sprawdzają się znakomicie w domkach letniskowych.

      3) Elektrownie słoneczne hybrydowe. Łączą w sobie zalety powyższych rozwiązań. Użytkownicy mogą korzystać z różnych źródeł prądu oraz sprzedawać ewentualne nadwyżki energii. Elektrownia solarna hybrydowa umożliwia też podłączenie do sieci publicznej.

      Trudno jednoznacznie stwierdzić, która elektrownia fotowoltaiczna jest najlepsza. Wiele zależy od preferencji inwestora, czynników środowiskowych oraz budżetu. W ramach współpracy z naszą firmą można mieć pewność, że wszystkie aspekty budowy elektrowni solarnej i eksploatacji systemów fotowoltaicznych zostaną wzięte pod uwagę. Elektrownia solarna będzie działać z maksymalną skutecznością dzięki naszemu projektowi.

      Elektrownie słoneczne – korzyści z inwestycji arrow

      Jakie zalety niesie ze sobą własna elektrownia słoneczna? Najoczywistszą z nich jest oszczędność. Promieniowanie słoneczne to bardzo tani sposób na energię, która dodatkowo pochodzi z odnawialnych źródeł. To najważniejsze korzyści, jakie daje nowoczesna elektrownia słoneczna Co to jest mikroinstalacja? Zgodnie z definicją to elektrownia o mocy nie większej, niż 40 kW. Nawet tak małe instalacje zwracają się w ciągu zaledwie paru lat. Jednak elektrownia fotowoltaiczna 1 MW wykazuje się większą rentownością i może zasilić nawet kilka tysięcy gospodarstw domowych.

      Jeśli chodzi o elektrownie słoneczne korzyści są też mierzalne w skali makro. Fotowoltaika daje czystą, zieloną energię, a przy tym nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Elektrownie fotowoltaiczne w Polsce są więc rozwiązaniem problemu smogu, a w szerszym kontekście – mogą przyczynić się do wyeliminowania skutków przemian klimatycznych.

      Jak bardzo popularne są elektrownie słoneczne w Polsce? arrow

      Elektrownia fotowoltaiczna 1 MW i o większej mocy jest jeszcze mało rozpowszechniona w naszym kraju. Do 2016 roku działało zaledwie 25 tak dużych systemów. Warto jednak zauważyć, że elektrownia słoneczna w Polsce przestaje być wyjątkiem, a dość szybko staje się standardem. Na rozwój oraz powstawanie kolejnych farm fotowoltaicznych rząd przeznacza coraz więcej pieniędzy. Elektrownie słoneczne w Polsce mogą więc liczyć na całkiem hojne dofinansowanie. Co ważne: wsparcie dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i zwykłych obywateli. W efekcie elektrownie fotowoltaiczne w Polsce budowane są również na prywatnych posesjach.

      W kwestii takiej, jak elektrownia słoneczna opis nie oddaje w pełni tego, jak bardzo przydatne są systemy fotowoltaiczne. Warto więc zaznajomić się z wymiernymi korzyściami finansowymi wynikającymi z zastosowania solarów. Wszystkie te informacje znajdą Państwo na naszej stronie.