Blog

Elektrownie słoneczne na dachu – gdzie mogą zostać zainstalowane?

Dodane przez: admin 20 stycznia, 2022

Dzięki wykorzystywaniu naturalnych zasobów energii pochodzących ze słońca można pozyskać własny prąd niezbędny do zaspokajania bieżących, nie tylko własnych, potrzeb. Fotowoltaika to również sposób na to, aby wykorzystać dach, czyli dostępną, a niezagospodarowaną powierzchnię budynku. Kierując się wiedzą i doświadczeniem w zakresie fotowoltaiki, oferujemy Państwu szeroki zakres usług pozwalających przekształcić dach budynku w farmę słoneczną i tym samym zaoszczędzić na rachunkach.

Panele słoneczne pozyskujące energię ze światła mogą zostać zamontowane bezpośrednio na dachówce lub z użyciem specjalnych wsporników. Tym samym dach pod elektrownię solarną nie musi spełniać wyjątkowych wymagań jakościowych. Płaszczyzną idealnie przystosowaną do montażu paneli fotowoltaicznych jest ta skierowana w stronę południową, pozwalająca uzyskać odpowiedni kąt nachylenia. Nie stanowi to jednak reguły, ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się również elektrownie słoneczne na dachach wieżowców. Choć te miejsca są zazwyczaj płaskie, odpowiedni stelaż pod budowę paneli pomoże uzyskać pożądany kąt nachylenia.

Elektrownia słoneczna na dachu

Dach pod elektrownię solarną musi być stale wyeksponowany na działanie słońca, szczególnie w czasie największej jego aktywności na niebie, czyli w godzinach okołopołudniowych. Jakie warunki powinien spełniać dach pod elektrownię fotowoltaiczną w zależności od części Polski? Przyjmuje się, że w regionie południowym kąt nachylenia paneli słonecznych względem dachu powinien być nieco ostrzejszy, niż w przypadku dachów zlokalizowanych w miejscowościach północnych. Optymalnym ustawieniem jest skierowanie powierzchni kolektora względem słońca pod kątem prostym. Kąt świecenia to zmienna zależna od pory roku, dlatego też montując panele bierzemy pod uwagę ruchomość stelażu i zapewniamy właścicielowi możliwość zmiany ustawień kąta nachylenia w celu uzyskania jak największej ilości energii z natury.

Jakie warunki powinien spełniać dach pod elektrownię fotowoltaiczną?

Elektrownie słoneczne na dachach wieżowców sprzyjają oszczędności pieniędzy, ponieważ wykorzystują w pełni odnawialne źródło energii, którego jest pod dostatkiem w słoneczne dni. Dach pod elektrownię solarną może mieć różne kąty nachylenia oraz być zbudowany z rozmaitych rodzajów pokrycia. Koniecznie za to musi spełniać jeden ważny warunek – być przystosowanym do uniesienia ciężaru elektrowni fotowoltaicznej. Dach pod elektrownię solarną powinien uwzględniać nie tylko masę własną kolektorów, ale również nagromadzonego na powierzchni śniegu zimą, w jego maksymalnej możliwej ilości. W planie architektonicznym każdego budynku musi znaleźć się informacja o tym, czy budynek może udźwignąć dodatkowy ciężar.

Elektrownie dachowe montowane są przez specjalistów, którzy uwzględniają wszelkie parametry budynku i dostosowują maksymalne możliwości dachu do wydajności, jaką chce się osiągnąć produkując energię dla danego budynku. Prawidłowe przeprowadzenie planu budowy fotowoltaiki jest dla nas bardzo istotne i gwarantuje optymalizację wydajności pracy kolektorów.