Blog

Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych

Sposoby magazynowania energii w instalacjach fotowoltaicznych

Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022

To, z jaką wydajnością pracować będzie instalacja fotowoltaiczna i ile prądu wyprodukuje, zależy w dużej mierze od ilości dostarczanej energii słonecznej. Zwykle jest tak, że w sezonie wiosenno-letnim mamy do czynienia z nadprodukcją, natomiast jesienią oraz zimą, gdy nasłonecznienie jest zdecydowanie mniejsze – z niedoborami. Rozwiązaniem, które pozwoli zachować stabilną rezerwę energetyczną przez cały rok, jest fotowoltaika z magazynem energii. Jakie są sposoby magazynowania prądu z paneli słonecznych?

Przekazywanie nadwyżek do sieci

Instalacje fotowoltaiczne przyłączone do sieci energetycznej, wyposażone są w licznik dwukierunkowy, umożliwiający odsyłanie wytworzonych latem nadwyżek wyprodukowanej energii do dystrybutora prądu. Zimą, gdy panele nie są w stanie wyprodukować tyle prądu, by zaspokoić potrzeby domowników, postument może odzyskać 70-80% z wyprodukowanej nadwyżki, nie płacąc za nią. W przypadku takich rozwiązań jak domowa fotowoltaika magazynowanie energii w sieci możliwe jest przez maksymalnie rok od momentu jej przesłania.

Magazyn energii, czyli własny akumulator

Z całą pewnością, system umożliwiający częściowe korzystanie z nadwyżek prądu w okresach zwiększonego zapotrzebowania jest wygodny. Jednak fakt, że użytkownik może odzyskać maksymalnie 80% wyprodukowanej energii, stawia pytanie o opłacalność tej metody. Alternatywą okazują się akumulatory do fotowoltaiki, umożliwiające magazynowanie całej wyprodukowanej energii i swobodne korzystanie z niej. Wówczas nadwyżka nie jest odprowadzana do sieci, ale bezpośrednio do ogniw kwasowo-ołowiowych lub litowo-jonowych. Zarówno parametry, jak i pojemność takich baterii powinny być optymalnie dopasowane do potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy, aby nie generować zbędnych kosztów.

Przechowywanie prąd w superkondensatorach

Trzecim sposobem na magazynowanie energii elektrycznej jest zastosowanie superkondensatorów, czyli specjalnych akumulatorów, pozwalających przechowywać energię o dużo wyższej gęstości. Charakteryzuje je znacznie większa trwałość oraz mniejszy niż w przypadku tradycyjnych akumulatorów, spadek wydajności.

Co wybrać?

Jak widać, własny magazyn energii można stworzyć na wiele różnych sposobów. Warto wybrać, ten, który w danym przypadku opłaci się najbardziej i pozwoli na swobodne korzystanie z rezerwy energetycznej, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów.