Blog
Jakie są wymagania do zbudowania farmy fotowoltaicznej?
Dodane przez: jihelios 2 sierpnia, 2024
Budowa farmy fotowoltaicznej to coraz chętniej podejmowana inwestycja. Aby przynosiła wymierne, stabilne zyski, wymaga dobrego przygotowania pod kątem lokalizacji, projektu farmy fotowoltaicznej i wyboru odpowiednich komponentów do jej budowy. Bardzo ważnym etapem jest dopełnienie wymaganych przez prawo formalności, w przeciwnym wypadku nie będzie możliwy odbiór farmy solarnej i jej funkcjonowanie.
Od czego zacząć przy budowie farmy fotowoltaicznej?
Na początek warto poświęcić czas na przeanalizowanie dostępnych rozwiązań w fotowoltaice. Od tego, jaki model, moc i producenta paneli fotowoltaicznych wybierzesz zależy koszt całego przedsięwzięcia. Jest to ważny aspekt, który trzeba uwzględnić przy obliczaniu budżetu oraz tworzenia biznesplanu.
Kolejny krok to uzyskanie odpowiedniego gruntu, na którym stanie farma fotowoltaiczna. To kolejny istotny koszt inwestycji, który należy uwzględnić przy planowaniu wydatków. Grunt pod farmę fotowoltaiczną musi też spełniać określone wymogi, które należy uwzględnić na etapie poszukiwań odpowiedniej lokalizacji.
Wymogi przy farmach fotowoltaicznych
Poznaj najważniejsze wymogi dotyczące gruntu oraz procedur i pozwoleń niezbędnych do stworzenia farmy fotowoltaicznej.
Lokalizacja
Zgodnie z obowiązującymi wymogami teren pod budowę farmy solarnej musi mieć minimum 2 ha powierzchni i 50 metrów szerokości dla zabudowy o mocy minimum 1 MW energii. Istnieją indywidualne rozwiązania pozwalające zmniejszyć stosunek powierzchni do mocy farmy.
Istotna jest też klasyfikacja gruntu. Farma fotowoltaiczna nie może stać na pulchnej i płodnej glebie, która nadaje się pod produkcję rolną. Dopuszcza się wykorzystanie gruntów klasy IV lub V. Nieużytki rolne o twardej i stabilnej glebie można wykorzystać pod budowę farmy fotowoltaicznej.
Kolejnym wymogiem dotyczącym lokalizacji jest odległość od znajdujących się w pobliżu budynków mieszkalnych. Nie może ona być mniejsza niż 100 metrów. Pozwoli to uniknąć zacienienia farmy i zapewni pełne nasłonecznienie farmy. Ponadto grunt pod farmę fotowoltaiczną powinien spełniać też wymogi natężenia promieniowania słonecznego i liczby słonecznych dni. Ma to bezpośredni wpływ na zyski z paneli słonecznych.
Farma fotowoltaiczna powinna być też zlokalizowana blisko linii elektroenergetycznej, by uniknąć wysokich kosztów związanych z przyłączeniem do sieci, a także blisko utwardzonych dróg, co usprawni kwestie logistyczne.
Dokumenty i pozwolenia
Aby móc założyć farmę fotowoltaiczną, niezbędne jest uzyskanie czterech podstawowych pozwoleń:
- – decyzja środowiskowa – bez tego dokumentu może być niemożliwe uzyskanie zgody na budowę. Decyzję środowiskową przyznaje się po złożeniu wniosku i kompletu dokumentów: karty informacyjnej, dokumentu potwierdzającego prawo do użytkowania działki, wypisu i wyrysy z Miejscowego Planu Zagospodarowania, wypisu z rejestru gruntów, mapy działki wraz z działkami w odległości 100 metrów, potwierdzenia opłaty skarbowej i KRS inwestora,
- – warunki zabudowy – stanowi alternatywę dla Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla danej działki. Jest wymagany w sytuacji, gdy MPZP jest niedostępne.
- – uzyskanie przyłącza i Operatora Sieci Dystrybucyjnej – niezbędny, aby uzyskać podłączenie do sieci energetycznej. Aby go uzyskać, należy przygotować następujące dokumenty: decyzję o warunkach zabudowy, KRS inwestora, dokument potwierdzający prawo do użytkowania gruntu. Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej, wypis z rejestru gruntów, dokumentacja urządzeń do montażu, elektryczny schemat wewnętrzny źródła wytwórczego oraz potwierdzenie uiszczenia opłaty za przyłącze.
- – pozwolenie na budowę – aby je uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z projektem budowlanym. Decyzją środowiskową, decyzją o warunkach zabudowy, dokumentem poświadczającym prawo do użytkowania terenu i potwierdzeniem uiszczenia opłaty.
Oprócz tego, w przypadku farm o mocy większej niż 500 kWh wymagane jest uzyskanie koncesji Urzędu Regulacji Energetyki. Aby ją uzyskać, należy złożyć odpowiedni wniosek i dostarczyć dokumentację: warunki formalno-prawne, techniczne, dysponowania środkami na farmę fotowoltaiczną i potwierdzenia opłat skarbowych.
Budowa farmy fotowoltaicznej – krok po kroku
Po dopełnieniu kwestii formalnych można przejść do przygotowania projektu i jego realizacji.
Projekt farmy fotowoltaicznej
Przy planowaniu budowy farmy fotowoltaicznej najważniejszy jest projekt instalacji. Musi on uwzględniać wszystkie parametry techniczne urządzeń, wykorzystane technologie oraz moc instalacji. Należy w nim określić, w jakim układzie mają być rozłożone urządzenia, trasy przewodów i rodzaj stacji transformatorowej.
Projekt musi też zawierać informacje o systemach bezpieczeństwa, na przykład monitoringu. Procedury wymagają też określenia poziomu produkcji energii i potencjalnej efektywności farmy.
Wybór odpowiednich komponentów
Konstrukcja fotowoltaiczna stanowi jej kluczowy element, dlatego powinna być najwyższej jakości. Wśród nich znajdują się ogniwa słoneczne, inwerter, czyli falownik, licznik zużycia i produkcji energii, system, montażowy fotowoltaiki i złączki solarne. Na rynku dostępne są komponenty o różnej charakterystyce i cenie, dlatego istotne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy pod kątem efektywności instalacji.
Jedną z istotnych różnic są na przykład rodzaje paneli – mogą być monokrystaliczne, polikrystaliczne lub cienkowarstwowe. Zestawy fotowoltaiczne różnią się też mocą znamionową, co wpływa na ilość prądu wytwarzaną przez instalację. Wszystko to należy uwzględnić, aby dobrać komponenty dopasowane do naszych potrzeb i budżetu.
Testy
Etap testowania i uruchamiania pozwala na ustalenie podstawowych poziomych operacyjnych systemu i ostateczną weryfikację, czy każdy element działa zgodnie ze specyfikacją. Pozytywny wynik testu stanowi podstawę do stworzenia protokołu potwierdzającego, że instalacja fotowoltaiczna działa i spełnia zamierzone cele wytwórcze. Na jego podstawie można przejść do uruchomienia farmy fotowoltaicznej i jej odbioru.
Odbiór farmy fotowoltaicznej
Gdy budowa farmy fotowoltaicznej dobiegnie końca, należy zgłosić ten fakt Operatorowi Systemu Dystrybucyjnemu, aby móc uzyskać podłączenie do sieci. Następnie zawieramy umowę przyłącza, po której następuje odbiór końcowy inwestycji.