Blog

Czy wymiar panelu fotowoltaicznego ma znaczenie?

Czy wymiar panelu fotowoltaicznego ma znaczenie?

Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022

Wymiary paneli fotowoltaicznych mają często bezpośredni wpływ na to, jak dużą instalację będzie można umieścić na dachu budynku i tym samym ile energii elektrycznej zostanie przez nią wytworzone. Nie każde pokrycie domu jest idealne równie oraz duże na tyle, by zmieścić dowolny komplet ogniw. Dlatego też, planując inwestycję w OZE, warto przyjrzeć się standardowym rozmiarom paneli fotowoltaicznych. Znając najpopularniejsze wartości można łatwo oszacować wielkość całej instalacji.

Panel fotowoltaiczny rozmiar – jaki wybieramy najczęściej?

Na rynku możemy znaleźć kilka wersji paneli fotowoltaicznych, które różnią się od siebie liczbą ogniw, a co z tym związane – także wymiarami i wagą. Dostępne są m.in. modele z 48, 60, 72, 120 i 140 ogniwami. Krąży wiele opinii na temat popularności poszczególnych wersji, ale w instalacjach domowych najczęściej wybierane są panele fotowoltaiczne z 60 lub 72 ogniwami. Większe modele wykorzystuje się w farmach fotowoltaicznych i innych dużych projektach.

Panele z 60 ogniwami (średnie wymiary jednego ogniwa to 15 x 15 cm) mają zazwyczaj wymiary 165-170 cm długości, 100-105 cm szerokości oraz ok. 4-5 cm grubości. Ich waga nie przekracza 20 kg. Podczas wyboru modułów, oprócz wymiarów, trzeba zwrócić uwagę na ich sprawność. Łącząc te wartości łatwo można obliczyć ile powinna wynosić powierzchnia dachu, by można było na niej zamontować instalację, która pozwoli uzyskać określoną moc. Dla przykładu – instalacja o mocy 5 kW z panelami w standardowych wymiarach i o mocy 300 W wymaga ok. 30 m² wolnej powierzchni dachu.

Najmniejsze panele fotowoltaiczne – kiedy są przydatne?

Nie na wszystkich dachach można zamontować najpopularniejsze panele fotowoltaiczne. Wymiary standardowych wersji mogą okazać się zbyt duże w przypadku pokrycia dachowego w skomplikowanej formie, o sporym zacienieniu czy delikatnej konstrukcji. W takim przypadku można zdecydować się na mniejsze moduły, które jednak powinny charakteryzować się wyższą sprawnością, by zapewnić instalacji wymaganą moc. Do najbardziej kompaktowych paneli fotowoltaicznych zaliczamy modele ze wspomnianymi 48 ogniwami. Ich wymiary to ok. 130 cm długości i 95 cm szerokości, a waga to ok. 17 kg.