Blog

średnia żywotność paneli fotowoltaicznych

Ile wynosi średnia żywotność paneli?

Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022

Fotowoltaika często przedstawiana jest jako technologia, pozwalająca na zawsze zapomnieć o rachunkach za energię pobieraną z sieci. Z tego względu moduły oraz całe instalacje PV kojarzą nam się z długowiecznością, niezawodnością oraz bezawaryjnym działaniem. Czy tak jest w istocie? Jaka jest realna żywotność paneli fotowoltaicznych? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Cykl życia paneli PV – ile faktycznie wynosi?

Pytanie o długość cyku życia modułu fotowoltaicznego jest jak najbardziej zasadne. Inwestor rozważający budowę własnej, przydomowej elektrowni słonecznej chce wiedzieć, czy poszczególne elementy instalacji będą wymagały wymiany, a jeśli tak to po jakim czasie. Mimo że producenci systemów fotowoltaicznych udzielają gwarancji na okres 10, 15, a nawet 25 lat, mamy dobrą wiadomość – w zdecydowanej większości przypadków panele słoneczne mogą działać znacznie dłużej.

Rzeczywista żywotność paneli fotowoltaicznych

Szacuje się, że pozbawione wad fabrycznych i pracujące w odpowiednich warunkach pogodowych nowoczesne ogniwa słoneczne będą generować prąd przez nawet 40 lat. Oczywiście, należy uwzględnić naturalne zużycie paneli fotowoltaicznych wraz z upływem lat, przez które sprawność starych paneli nie będzie równie wysoka, jak dopiero co zainstalowanych modułów. Należy jednak zaznaczyć, że spadek mocy paneli wraz z każdym kolejnym rokiem jest minimalny i praktycznie nieodczuwalny dla wydajności całej instalacji PV.

Spadek mocy paneli – ile wynoszą straty wydajności?

Badania prowadzone na starych modelach paneli, produkowanych w latach 2000-2010 wykazały utratę ich sprawności na poziomie 0,5% w skali roku. Oznacza to, że sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach nadal będzie wynosiła 95% fabrycznej wydajności. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że współcześnie produkowane ogniwa charakteryzują się jeszcze niższymi stratami, zwykle wynoszącymi nie więcej niż 0,4% rocznie.

Jak wydłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Choć systemy fotowoltaiczne uznawane są za bezobsługowe, dzięki kilku prostym czynnościom, takim jak regularne monitorowanie mocy instalacji, kontrola połączeń czy sprawdzanie stanu przewodów, da się optymalizować ich wydajność oraz żywotność. Latem oraz w okresie długotrwałej suszy można również wyczyścić panele PV, korzystając z profesjonalnych narzędzi lub usług zewnętrznej firmy.