Blog

Taryfa prądu dla dużych firm – jaką taryfę wybrać w grupie B?

Dodane przez: admin 16 marca, 2022

Na rynku dostępnych jest kilka taryf prądu zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i małych lub średnich firm oraz bardzo dużych przedsiębiorstw. Taryfy oznacza się literami: G, A, B i C. Pierwsza z nich odnosi się do gospodarstw domowych, kolejne natomiast oznaczają firmy, korzystające z napięcia niskiego, średniego oraz wysokiego. W naszym artykule skupimy się na grupie B. Sprawdzimy, która taryfa prądu dla dużych firm jest najlepsza i na co warto zwrócić uwagę, wybierając jej rodzaj.

Dla jakich firm przeznaczona jest taryfa B?

Grupa taryfowa oznaczona literą B skierowana jest do tych odbiorców, którzy w siedzibach swojego biznesu korzystają ze średniego napięcia. Jest ono konieczne m.in. w sytuacji, w której firma pracuje na profesjonalnych urządzeniach, podłączonych do stacji średniego napięcia. Taryfy w grupie B obejmują więc zakłady pracy, małe i średnie fabryki, centra handlowe, stacje paliw, hotele, restauracje, szpitale czy obiekty sportowe. Warto pamiętać, że cennik taryf w grupie B nie zostaje odgórnie ustalony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Istotną kwestię stanowi również fakt, że właściciel układu pomiarowego zużycia prądu to firma, która odbiera energię elektryczną. Z tego powodu za wszelkie prace konserwacyjne czy modernizacyjne musi płacić z własnych środków.

Porównanie taryf w grupie B – o czym informują oznaczenia?

Tak jak wspomnieliśmy, istnieje kilka rodzajów taryfy B. Rozróżnia się je na podstawie cyfr umieszczonych po oznaczeniu literowym. Dla firm korzystających ze średniego napięcia jest dostępna: taryfa B11, taryfa B21, taryfa B22, taryfa B23 lub taryfa B24. Pierwsza cyfra dotyczy podziału odbiorców na dwie grupy ze względu na moc umowną w ich stacji. Jedynka oznacza, że firmę zasila się z sieci elektroenergetycznych średniego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Natomiast dwójka informuje to tym, że moc umowna sieci ma większą wartość niż 40 kW.

Druga cyfra w oznaczeniu taryfy w grupie B dotyczy liczby stref czasowych w ciągu doby. Strefy te różnią się stawkami zakupu 1 MWh, co umożliwia firmom znalezienie oszczędności dzięki optymalizacji przeróżnych procesów produkcyjnych. Wyróżniamy:

  • strefę szczytu przedpołudniowego,
  • strefę szczytu popołudniowego,
  • pozostałe godziny doby,
  • dolinę obciążenia.

Wybierając taryfę, która w strefie pozaszczytowej charakteryzuje się niższą ceną za 1 MWh, niż w strefie szczytowej, można tak zarządzać uruchamianiem i pracą poszczególnych urządzeń, by płacić mniej za energię elektryczną. Im więcej stref w określonej taryfie, tym więcej możliwości optymalizacji. Godziny w poszczególnych strefach mogą zmieniać się w zależności do oferty wybranego dystrybutora, dnia tygodnia oraz pory roku.

Jaką taryfę wybrać w grupie B, gdy moc umowna sieci jest mniejsza niż 40 kW?

Odbiorcy z pierwszej grupy, zastanawiając się, która taryfa B jest najlepsza, muszą decydować pomiędzy B11 a B12. Pierwszy wariant oznacza, że w ciągu doby stawka za cenę prądu nie zmienia się, drugi natomiast wskazuje podział na godziny szczytowe i pozaszczytowe. Jeśli dane przedsiębiorstwo ponad 1/3 energii zużywa w tańszej strefie, w takiej sytuacji warto zdecydować się na taryfę B12. W pozostałych przypadkach w zupełności wystarczy taryfa B11.

Jaką taryfę wybrać w grupie B, gdy moc umowna sieci jest większa niż 40 kW?

W drugiej grupie taryfa prądu dla dużych firm jest dostępna do wyboru w aż czterech wariantach.

  1. Taryfa B21 jest jednostrefowa, czyli stawka zakupu 1 MWh nie zmienia się przez całą dobę. Tę opcję poleca się przedsiębiorstwom, które swoją działalność prowadzą w godzinach dziennych, wyróżniają się nieregularnym zużyciem energii i trudno ustalić pory, w których pobór prądu jest wyraźnie niższy.
  2. Taryfa B22 charakteryzuje się dwoma strefami – szczytową i pozaszczytową, więc cena zmienia się w zależności od pory dnia. Poleca się ją firmom, które najwięcej prądu wykorzystują bardzo wcześnie rano, późnym wieczorem oraz w ciągu nocy. Umiejętnie zarządzając procesami produkcyjnymi, można w tej taryfie zoptymalizować wysokość rachunków za energię elektryczną.
  3. Taryfa B23 oferuje trzy strefy czasowe: szczytu przedpołudniowego, szczytu popołudniowego i pozostałe godziny doby. Idealnie sprawdzi się w przypadku tych przedsiębiorstw, które w znacznym stopniu potrafią zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Firma, dostosowując swoją działalność do tańszych stref, może zaoszczędzić spore sumy pieniędzy.
  4. Taryfa B24 wyróżnia się aż czterema strefami czasowymi: szczytu przedpołudniowego, szczytu popołudniowego, pozostałymi godzinami doby oraz doliną obciążenia. Przeznaczona jest dla dużych zakładów i przedsiębiorstw, które bardzo dokładnie są w stanie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Firma musi mieć możliwość dostosowania swoich procesów produkcyjnych do stref, w których cena zakupu 1 MWh jest najniższa. Dzięki temu znacznie zoptymalizuje koszty związane z prądem. Należy jednak podkreślić, że nie u każdego dystrybutora energii elektrycznej ten wariant taryfy w grupie B jest dostępny.

Cennik taryf w grupie B – w jaki jeszcze sposób można zoptymalizować koszty?

Podmioty, które korzystają z taryfy B, charakteryzują się znacznie większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną niż małe przedsiębiorstwa lub gospodarstwa domowe. Dlatego też duże firmy są rozliczane za MWh na miesiąc, a nie kWh na miesiąc, które stosuje się w przypadku taryfy C i G. Otwiera to przed przedsiębiorcami nowe możliwości. Dla dostawców to bardzo atrakcyjni klienci, ponieważ kupują o wiele więcej energii elektrycznej. Mogą dzięki temu negocjować zdecydowanie lepsze oferty. Sprzedawcy często indywidualnie dopasowują cennik taryf w grupie B do potrzeb określonej działalności. To okazja, by ustalić maksymalnie satysfakcjonujące stawki. Gdy jednak dany dostawca prądu nie chce negocjować, warto sprawdzić inne rynkowe oferty.

Czy opłaca się zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, jeśli firma do tej pory tego nie robiła?
Dla dobrej kondycji przedsiębiorstwa liczy się każda złotówka. Prąd to jeden z zasobów, który w dużych firmach pochłania znaczne sumy pieniędzy. Warto szukać w tym zakresie oszczędności. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest próba renegocjacji umowy. Jeśli dany podmiot gospodarczy od lat korzysta z usług tego samego dostawcy, naraża się na to, że przyjęta oferta dostawy energii elektrycznej już dawno przestała być na rynku konkurencyjna. Dziś coraz rzadziej praktykuje się takie rozwiązania, jak umowa na czas nieokreślony, brak gwarancji stałej ceny czy zablokowanie jakichkolwiek możliwości negocjacji. W takim przypadku dobre wyjście to sprawdzenie wśród innych dostawców, która taryfa B jest najlepsza. Nie należy obawiać się kosztów związanych ze zmianą sprzedawcy. Zapłacić trzeba jedynie za dostosowanie układów pomiarowych w firmie.

Szybko można policzyć, że zmiana dostawcy okazuje się opłacalna. Pieniądze zainwestowane w dostosowanie układów pomiarowych szybko zwrócą się dzięki bardziej atrakcyjnym warunkom zakupu energii elektrycznej. To jeszcze korzystniejsze dla tych przedsiębiorstw, które przy okazji zdecydowały się na porównanie taryf w grupie B i zmianę wybranego wariantu – np. taryfa B21 zostaje zastąpiona przez taryfę B23. Przy podpisywaniu nowej umowy warto negocjować nie tylko stawkę zakupu 1 MWh, ale także inne składniki kosztów, w tym opłatę handlową. Często ukryte koszty sumują się na poziomie kilkuset złotych w skali miesiąca. Dlatego też należy zwracać uwagę na to, jakie warunki taryfa prądu dla dużych firm ma zapisane w umowie drobnym drukiem.

Poniżej przedstawiamy kwestie, które warto sprawdzić, przeprowadzając porównanie taryf w grupie B i ofert dystrybutorów energii elektrycznej:

  • możliwość początkowej negocjacji ceny,
  • gwarancja stałej ceny przez cały okres trwania umowy,
  • indywidualna, dopasowana do potrzeb firmy oferta,
  • konkurencyjna stawka zakupu 1 MWh,
  • wysokość opłaty handlowej,
  • czas trwania umowy,
  • obecność w ofercie innych ukrytych kosztów.

W przypadku takich wariantów, jak taryfa B22 lub taryfa B23 ważne są również godziny obowiązywania poszczególnych stref czasowych oraz to, jak kształtują się one w zależności od miesiąca lub pory roku.

Taryfa B a dwie możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej – którą wybrać?

Gdy już ustalone zostanie, która taryfa B jest najlepsza dla danej firmy, sama zmiana dostawcy energii elektrycznej nie powinna stanowić dużego wyzwania. To prosta, choć nieco czasochłonna procedura. Każdy przedsiębiorca ma dwie możliwości – upoważnienie nowego sprzedawcy prądu do działań w imieniu firmy lub samodzielna zmiana dostawcy.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest pierwszy wariant, w którym podmiot gospodarczy podpisuje upoważnienie, umożliwiające nowemu dostawcy energii elektrycznej prowadzenia działań w imieniu przedsiębiorstwa. Wtedy wszystkimi formalnościami zajmuje się właśnie wybrany sprzedawca. Zawiadamia poprzedniego dostawcę o zmianie i spisuje stany liczników. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za sprawne, jak najszybsze uaktualnienie oferty. Jedyne, co musi zrobić w tej sytuacji firma, korzystająca z taryfy B to podpisanie odpowiednich dokumentów.

Drugi wariant, czyli zmiana sprzedawcy energii elektrycznej we własnym zakresie, zajmuje więcej czasu i wymaga zapamiętania kilku istotnych szczegółów. Przede wszystkim należy zacząć od podpisania umowy z nowym dostawcą, sprawdzając dokładnie wszystkie jej zapisy. Następnie powiadamia się poprzedniego sprzedawcę prądu o zachodzącej zmianie lub po prostu wypowiada starą umowę. Trzeba również poinformować dotychczasowego dystrybutora o przeprowadzanej zmianie lub podpisać umowę o dystrybucję. Ostatnie kroki obejmują sprawdzenie instalacji i ewentualne dostosowanie układów pomiarowych, spisanie licznika, a także ostateczne rozliczenie kosztów z poprzednim sprzedawcą.

Jak zyskać pełną kontrolę nad energią elektryczną w dużej firmie?

Szczegółowe informacje na temat tego, na czym polega taryfa B, pomogą w wybraniu najkorzystniejszej oferty dla każdej firmy. Jeszcze raz warto podkreślić, że optymalizując zużycie energii elektrycznej w skali całego roku, można zaoszczędzić bardzo duże kwoty. Dobrze dobrana taryfa to tylko jedna z opcji. Pełną kontrolę nad energią elektryczną w przedsiębiorstwie oraz możliwość dodatkowego zysku zapewnia m.in. budowa własnej elektrowni fotowoltaicznej. Jeśli są Państwo zainteresowani tym rozwiązaniem – zapraszamy do kontaktu. Realizujemy wszystkie etapy budowy i montażu farm słonecznych.