Blog
Jak przebiega budowa farmy fotowoltaicznej?
Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022
Fotowoltaika stała się jednym z najbardziej ekologicznych, niezawodnych oraz opłacalnych źródeł zasilania. Rynek energii słonecznej rośnie i wciąż jest otwarty dla nowych inwestorów. Dlatego coraz szersze grono osób interesuje się budową farmy słonecznej. To przedsięwzięcie, które wymaga czasu, odpowiednich przygotowań, a także spełnienia wielu formalności, ale często okazuje się dobrą inwestycją. Wyjaśniamy jak wygląda budowa farmy fotowoltaicznej krok po kroku.
Lokalizacja, projekt i pozwolenia
Pierwszym etapem będzie wybór odpowiedniej działki, na której zostaną ustawione panele słoneczne i pozostałe komponenty instalacji. Farmę fotowoltaiczną można budować na gruntach IV klasy lub gorszych z dostępem do drogi publicznej oraz możliwością podpięcia się do sieci energetycznej. Co oczywiste – działka nie powinna być zacieniona. Ważne jest również to, czy na danym obszarze jest ustalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Często uniemożliwia on budowę elektrowni słonecznej.
Kolejne etapy budowy farmy fotowoltaicznej obejmują przygotowanie projektu koncepcyjnego i zdobycie niezbędnych pozwoleń. Nie należy bagatelizować wyboru technologii oraz ustalenia parametrów całej farmy – od tego będzie zależeć m.in. czas zwrotu z inwestycji. Formalności obejmują uzyskanie decyzji środowiskowej, warunków zabudowy i przyłączenia do sieci energetycznej, otrzymanie pozwolenia na budowę, a także promesy koncesji. Po załatwieniu dokumentów można przystąpić do realizacji projektu na wybranej działce.
Jak zbudować farmę fotowoltaiczną?
W pierwszej kolejności przygotowuje się sam grunt pod ułożenie stelaży, na których zostaną zamontowane panele. Warto również już na początku zabezpieczyć teren za pomocą ogrodzenia i/lub monitoringu. Następnie układa się przewody, montuje pozostałe komponenty oraz uziemia instalację. Po zakończeniu prac należy zgłosić Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego gotowość przyłączenia farmy fotowoltaicznej do sieci i podpisać umowę przyłączenia. Ostatnie kroki to uzyskanie koncesji oraz odbiór końcowy. Po nich można rozpocząć sprzedaż energii elektrycznej.