Blog
Jak założyć farmę fotowoltaiczną?
Dodane przez: admin 11 kwietnia, 2022
Fotowoltaika, poza tym, że pozwala uniezależnić się od dostaw prądu z sieci, daje również szerokie możliwości zarabiania na produkowanej energii. Przykładem na to, jak z produkcji i sprzedaży prądu ze słońca uczynić dochodowy biznes, są farmy fotowoltaiczne w Polsce i na całym świecie. Rozważasz budowę takiej elektrowni? Sprawdź, od czego zacząć!
Czym jest farma fotowoltaiczna?
W odróżnieniu od przydomowych elektrowni słonecznych, farmy fotowoltaiczne to przedsięwzięcia o znacznie wyższej mocy, umiejscowione na dużo większym areale. Zazwyczaj zajmują powierzchnię minimum 2 hektarów, a ich podstawowym celem jest produkcja energii na sprzedaż. To właśnie na dystrybuowaniu prądu zarabiają inwestorzy, decydujący się na budowę przemysłowych elektrowni słonecznych.
Farma fotowoltaiczna jak zacząć?
Jeśli chcesz zarabiać na sprzedaży prądu, prowadzisz firmę lub duże gospodarstwo rolne i zamierzasz założyć farmę fotowoltaiczną, musisz uwzględnić kilka ważnych kwestii, które poruszamy poniżej.
Wybór gruntu pod inwestycję
Nie wystarczy dysponować kawałkiem ziemi (nawet odpowiednio dużym), by założyć na nim farmę fotowoltaiczną. Grunt nie powinien być zacieniony z żadnej ze stron, by zapewnić maksymalne nasłonecznienie. Teren najlepiej płaski, w oddaleniu o co najmniej 200 m od przebiegających w pobliżu linii energetycznych. Popularnym rozwiązaniem jest budowa farmy fotowoltaicznej na nieużytkach, które w ten sposób mogą zacząć generować przychody.
Finansowanie projektu
Środki własne, kredyt na fotowoltaikę, dofinansowanie z programów centralnych lub samorządowych – fotowoltaika to obecnie inwestycja, z której dofinansowaniem nie powinno być większych problemów.
Uzyskanie zgody oraz koncesji
Na budowę farm fotowoltaicznych potrzebne jest pozwolenie – inaczej niż na mikro-instalacje domowe. Sprzedaż prądu wiąże się również z koniecznością uzyskania koncesji na warunkach opisanych w ustawie Prawo energetyczne.
Wybór modułów fotowoltaicznych
Ważnym zagadnieniem w kwestii tego, jak założyć farmę fotowoltaiczną, jest wybór odpowiedniego dostawcy paneli PV oraz osprzętu. Warto postawić na sprawdzonego wykonawcę, który nie tylko doradzi i dostarczy infrastrukturę, ale również pomoże spełnić wszystkie niezbędne formalności związane z dofinansowaniem czy uzyskaniem niezbędnych zezwoleń.
Korzyści z fotowoltaiki? Nie tylko finansowe!
Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to oczywiście sposób na zwiększanie swoich dochodów, jednak nie tylko ekonomia przemawia za takimi przedsięwzięciami. Firmy lokujące środki w OZE, zyskują ważną przewagę wizerunkową. Przede wszystkim jednak każda taka inwestycja przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, o czym również nie należy zapominać.