Blog

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna?

Dodane przez: Kamil Kołosowski 14 marca, 2022

Koszt budowy farmy fotowoltaicznej to kluczowa kwestia zarówno dla przedsiębiorców decydujących się na prowadzenie społecznie odpowiedzialnego biznesu, jak i dla osób prywatnych, które planują zainwestowanie w nowoczesne rozwiązania. Najważniejszym kryterium, jeżeli chodzi o cenę instalacji stanowi jej zakładana moc. Koszt budowy elektrowni fotowoltaicznej 10kw jest w oczywisty sposób inny od ceny tej samej elektrowni o mocy 100kw. Przed przystąpieniem do budowy należy więc określić, jaka moc będzie potrzebna, aby pokrywała zapotrzebowanie danego obiektu, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa.

Niektórzy inwestorzy w takiej sytuacji decydują się na mniejszą farmę słoneczną, przekonując się np., że koszt budowy elektrowni fotowoltaicznej 100kw jest zbyt duży. To jednak pozorna oszczędność, ponieważ niewydajna farma nie spełni oczekiwań, a same rachunki za energię elektryczną nadal będą wysokie. Co oczywiste, okres, w którym zainwestowane pieniądze się zwracają, będzie dłuższy w przypadku instalacji o zbyt małej mocy niż instalacji optymalnej. Jasno widać więc, że nie warto decydować się na pozorne oszczędności.

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna – koszt budowy elektrowni fotowoltaicznych

Przy ustalaniu kosztów stworzenia instalacji fotowoltaicznej należy brać też pod uwagę lokalizację obiektu. Warunki mogą okazać się sprzyjające lub nie. W zależności od tego być może trzeba będzie zdecydować się na farmę o większej mocy, aby zrekompensować niedostatki położenia. Odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje farma solarna, warto myśleć długofalowo, a nie jedynie mając przed oczami wydatki na sam montaż paneli.

Koszt budowy elektrowni fotowoltaicznej 40kw oraz jakiejkolwiek innej zależy od wielu złożonych czynników. Naturalnie dużą rolę odgrywają tutaj zastosowane panele, ale wspomniana wyżej lokalizacja także wpływa na ostateczną cenę farmy. Oczywistym faktem jest, że zależnie od wielkości farmy ceny poszczególnych elementów mogą się różnić. W przypadku większych elektrowni słonecznych możliwe są negocjacje z producentem i uzyskanie lepszej oferty. Wiele decyzji, np. dotyczących wyboru modułów oraz falowników, zapada na etapie projektowym, kiedy pewne kwestie stają się jasne. Dlatego na pytanie, ile kosztuje farma słoneczna, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć bez podania konkretnych informacji na temat miejsca jej położenia oraz liczby instalowanych modułów PV.

Realny koszt budowy farmy fotowoltaicznej

Potencjalni inwestorzy powinni również zdać sobie sprawę z tego, że z reguły mogą liczyć na sięgające nawet 70% dofinansowania. Tego typu programy istnieją na szczeblach lokalnych oraz są finansowane zarówno ze środków unijnych, jak i krajowych. Realny koszt farmy fotowoltaicznej znacznie spada, jeśli uwzględni się pomoc instytucji samorządowych. Województwa mają specyficzne dla swojego obszaru programy, które mogą funkcjonować na nieco innych zasadach. Warto więc zapoznać się z możliwościami, jakie daje konkretny teren, zwłaszcza jeśli inwestycja będzie duża i trzeba się zmierzyć z taką kwestią jak np. ogólny koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1mw.

Szczególnie opłacalne stają się farmy fotowoltaiczne w przypadku gospodarstw rolnych. Rolnicy mogą liczyć na szereg programów pomocowych w tej sprawie, takich jak np. ulgi inwestycyjne. Ponadto farma fotowoltaiczna zamontowana na terenie pastwiska pozwala na równoczesny wypas zwierząt hodowlanych. Może się więc okazać, że w ogólnym rozrachunku koszt budowy farmy fotowoltaicznej 100kw lub o innej mocy nie będzie aż tak wysoki, a zwrot z inwestycji szybszy niż zakładano.

Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje farma fotowoltaiczna, należy przede wszystkim ustalić, jakie są wobec niej oczekiwania, jaki chcemy osiągnąć wskaźnik ROI oraz jakie realne oszczędności pragniemy wygenerować. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej 40kw może być relatywnie wysoki, jednak w długim okresie, biorąc pod uwagę stałe podwyżki prądu, okaże się niski. Odnawialna energia przynosi zyski nie tylko przedsiębiorcom czy rolnikom, ale także pomaga w ochronie środowiska naturalnego.