Blog

Farma fotowoltaiczna o mocy 50 kW – na jaki zysk można liczyć?
Dodane przez: jihelios 29 marca, 2023
Prowadzisz firmę i martwią Cię rosnące rachunki za energię? Uniezależnij się od dostawców i zacznij sam produkować prąd. Jeśli posiadasz dużą powierzchnię dachu lub grunty, które możesz wykorzystać pod inwestycję fotowoltaiczną, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci ofertę uruchomienia systemów fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2019 roku przyznała status prosumentów – czyli odbiorców energii, którzy mogą także produkować elektryczność na własne potrzeby i rozliczać jej nadwyżki ze sprzedawcą na korzystnych warunkach – przedsiębiorcom.
To ukłon w kierunku firm, które w codziennym funkcjonowaniu wykorzystują więcej energii, niż są w stanie wyprodukować przydomowe panele fotowoltaiczne.
Maksymalna dopuszczalna moc mikroinstalacji, jakie mogą zainstalować przedsiębiorcy, wynosi 50 kW.
O ile taka instalacja może się okazać niewystarczająca dla dużego zakładu produkcyjnego, to z powodzeniem może być wykorzystywana w hotelach, restauracjach, średniej wielkości zakładach produkcyjnych i biurach, w których energia jest wykorzystywana przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń i ładowania urządzeń przez nie więcej niż 8-9 godzin dziennie.

Instalacja fotowoltaiczna do 50 kW – najważniejsze informacje
Systemy fotowoltaiczne o mocy nie większej niż 50 kW traktowane są w przepisach jako mikroinstalacje. Właściciel instalacji do 50 kW określany jest jako prosument, czyli podmiot wytwarzający i konsumujący energię na swoje potrzeby. Jego głównej działalności gospodarczej nie może stanowić produkcja energii elektrycznej.
Instalacje o mocy większej niż 50 kW zaliczamy już do tzw. małych instalacji. Właściciele takich instalacji są wytwórcami, którzy sprzedają nadwyżki produkowanego prądu po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym.
Przekroczenie granicy 50 kW produkcji energii będzie wiązać się ze zmianą statusu i wymagać będzie spełnienia dodatkowych obowiązków, które przewidziane są dla wytwórców.
Ile energii jest w stanie wygenerować farma fotowoltaiczna 50 kW?
Ilość energii wyprodukowanej przez instalację o mocy 50kW jest uzależniona przede wszystkim od ilości docierającego do jej powierzchni światła, które następnie jest konwertowane w energię elektryczną. Naświetlenie zależy z kolei od:
- lokalnych warunków klimatycznych,
- ustawienia paneli względem kierunku południowego,
- pochylenia poszczególnych modułów.
W Polsce średnie nasłonecznienie wynosi ok. 1000 kWh na metr kwadratowy, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Panele fotowoltaiczne 50 kW mogą wytworzyć średnio od 45000 do 50000 kWh w ciągu roku. Instalacja o wielkości 50 kW będzie więc odpowiednia dla firm, które zużywają 42000 kWh w ciągu roku.
Po jakim czasie nastąpi zwrot kosztów?
W zależności m.in. od typu dachu i miejsca posadowienia elektrowni, zakup paneli i ich podłączenie zamyka się w przedziale 160-200 tys. zł.
Posiadasz duże powierzchnie dachu lub grunty, które możesz wykorzystać pod inwestycję fotowoltaiczną? Zacznij produkować energię dla siebie! Energią elektryczną, którą wyprodukujesz w okresie wiosenno-letnim, będziesz mógł gospodarować także zimą, dzięki czemu obniżysz koszty i uniezależnisz się od dostawców.

Czy to się opłaca?
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mocy farmy fotowoltaicznej? Ważne są:
- lokalizacja systemu fotowoltaicznego (ustawienie względem stron świata, możliwe zacienienia, ukształtowanie terenu),
- przyszłe zapotrzebowanie na energię firmy,
- aktualny system rozliczeń,
- poziom autokonsumpcji produkowanej energii.
Zbudowanie instalacji o mocy do 50 kW nie jest skomplikowane z formalno-prawnego punktu widzenia. Dla instalacji takiej nie jest wymagane pozwolenie na budowę, inwestor nie musi też posiadać koncesji na produkcję energii (produkuje przecież energię na własne potrzeby), nie musi uiszczać opłaty przyłączeniowej ani ponosić kosztów montażu licznika dwukierunkowego.
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku sposobów sfinansowania inwestycji w PV. Jedną z nich jest leasing.
Aby fotowoltaika przyniosła rzeczywiste oszczędności, musi zostać skalibrowana dla potrzeb przedsiębiorcy, a więc jej wielkość musi zostać precyzyjnie dobrana do zapotrzebowania firmy. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami firmy Helios Strategia, którzy przeanalizują wszystkie parametry i przygotują dla Państwa ofertę!
Pozostałe wpisy: